Çöp Şutu Sistemleri

Apartmanlar, Otel, Hastane, İş Merkezleri ve Alışveriş Merkezlerinin vazgeçilmezleri arasında bulunan çöp şutu sistemleri kullanış bakımından bir çok alanda uygulanmaktadır. Özel olarak tasarımı yapılan malzemeler arasında bulunan havalandırma tertibatı, temizleme ünitesi, otomasyon panosu, sabitleme ekipmanları gibi farklı bölüm ve parçalardan oluşmaktadır. Çöplerin bir kanal yolu ile aynı yere toplanmasına yardımcı olan çöp şutları oldukça mukavemeti yüksek olan bir malzemeden üretilmektedir. Çöplerden Akacak sular hiçbir şekilde sistemin paslanmasına veya yıpranmasına neden olmaz.

                Malzeme Özelliği : Çöp Şutu sisteminde (X5 CrNi 18-10), Karbon(%0,007), Silisyum(%0,75), Mangan(%2), Krom(%18) ve Nikel(%10) alaşımlı AISI 304 paslanmaz çelik saç kullanılmaktadır. 304 malzeme kullanılmasının sebebi ise atmosferik korozyona, çöpün içerdiği neme, asitlere ve alkilere dayanıklı olmasının yanı sıra; mukavemetinin güçlü yüzeyinin fazla olması nedeniyle çöp şutlarında kullanımı kesinlikle tavsiye edilen malzemedir.

                  Tasarım : Çöp Şutu müşteri gereksinimlerini karşılamak ve bina düzenine uygun şekilde CAD teknolojisini kullanarak tasarlanmıştır. Tasarım tamamen geri dönüşüme uygun binada kirli gözüken çöp poşetlerinin merdiven dairesinde koku, görüntü kirliliğini tamamen ortadan kaldırmaktadır. Tasarımımızın otomatik sisteminde geri dönüşüm oranında %100 etkilidir.

                  İmalat : Çöp Şutları çapa uygun AISI 304 malzeme plaka saçtan hazırlanmaktadır. Sac levha kesimi yapıldıktan sonra silindirden gerilerek uygun form verilir. Uygun formu alan sac levha TIG(Argon) kaynağı ile birbirine kaynatılır ve montaja hazır hale getirilir.

                  Kapak : Kullanıma göre değişik şekil ve boylarda üretimi gerçekleştirilmektedir. Kapak iki adet birbirine geçmeli sac levhadan oluşmaktadır. Sac levhanın arasında yangın halinde dayanıklılığı arttırmak için TSEN 13.501-1 A sınıfı yanmaz taş yünü bulunmaktadır. Kapak 2 çeşit olarak üretimi devam edip otomatik ve manuel olmaktadır.

                  Havalandırma : Çöplerin oluşturduğu kokuyu dışarı atmak için son kapaklı modülden havaya açılan baca sistemidir. Sürekli doğal çekişin sağlanması için baca ağzının bina dışına ulaşması ve çatı mahyasını geçmesi için gerekli alan sağlanır. Yağmur ve kar suyunun girmemesi için çöp şutlarına şapka yapılır.

                  Sabitleme : Çöp Şutu sistemleri her katta binanın taşıyıcı betonarme veya çelik yapıya kelepçe ile montajı yapılarak yatay ve dikay kuvvetlere karşı sabitlenir. Şut kısmındaki eğim ile birlikte sistem hızlı olarak işlevini yerine getirir.

                  Yangın Yalıtımı : Katlar arası yangın iletimini engellemek ve yangın sırasında dayanım sürecini arttırmak için ve kullanım sırasında gürültüyü engellemek amacıyla TSEN 13.501-1 A sınıfı yanmaz 30mm kalınlığında taş yünü ile sarılmaktadır.